مقالات

منابع انسانی کارآمد، لازمه رویکرد چابک

رویکرد چابک موضوعی جدید و درخشان در دنیای کنونی کسب‌وکار است. بسیاری از شرکت‌ها بر سر چابکی سازمانی بیشتر با هم رقابت می‌کنند. بر اساس رویکرد چابک سازمان‌ها باید سعی کنند نتایجی را ارائه دهند که منطقی باشد و درعین‌حال برای دنیای پویای امروزی سرعت کافی را داشته باشد، این روند همراه با کاهش زمان توسعه کسب‌وکار و البته افزایش رضایت مشتریان شکل می‌گیرد.

ازآنجاکه قاعده اساسی رویکرد چابک، دخیل کردن افراد در فرایندها است، سیستم‌های منابع انسانی کلید موفقیت چابکی سازمانی هستند. فارغ از اینکه آیا شما یک فرد حرفه‌ای در حوزه منابع انسانی هستید که این مفاهیم را به استراتژی سازمانی خود اضافه می‌کنید یا رهبری هستید که به انتظارات شرکای انسانی در داخل کسب‌وکار شکل می‌دهید، نکات زیر موجب می‌شود منابع انسانی موتور محرکه دستیابی به چابکی سازمانی باشد:

منابع انسانی می‌تواند الهام‌بخش تفکرات نو باشد:

متخصصان منابع انسانی نقش استراتژیکی در کسب‌وکار دارند. بخشی از این نقش باید باعث تحریک تفکرات جدید و ایجاد موج‌های نوگرایی در سازمان شود. منابع انسانی می‌توانند دستیابی به موفقیت را از طریق درک صحیح زمینه‌ها، روندها و ایجاد تفکرات جدید در تمام سطوح سازمانی تسهیل کند. درحالی‌که بخش‌های دیگر سازمانی احتمالاً تنها می‌توانند پتانسیل و توانمندی خود را شکوفا کنند، بخش مدیریت منابع انسانی می‌تواند با گسترش سیاست‌ها، شیوه‌ها، رویکردهای مدیریت استعداد و به ویژه روش‌شناسی جدید رویکرد چابک، ارزش‌های اساسی‌ای برای تمام بخش‌های کسب‌وکار خلق کند.

اولویت منابع انسانی افراد است:

درحالی‌که فرهنگ مثبت و توجه به افراد باید مسئولیت هر رهبر و گروهی در سازمان باشد، منابع انسانی نقش منحصربه‌فردی در تضمین اولویت‌دهی به افراد و کارمندان سازمان دارد. رویکرد چابک زمانی می‌تواند تمام اثرگذاری خود را نشان دهد که افراد اولویتی بالاتر از فرایندها داشته باشند و نقش به سزایی در تیم‌ها و رویکردهای کاری ایفا کنند. فراتر از نقش آشکار حمایت از افراد، منابع انسانی می‌تواند راه‌هایی برای توانمندسازی کارمندان، بهبود حق انتخاب در انها، خود مدیریتی، تسهیل مسیر توسعه شغلی و حتی تغییر ساعت کار انها داشته باشد.

منابع انسانی

منابع انسانی پاسخگویی تیمی را پرورش می‌دهد:

ازآنجایی‌که در رویکرد چابک تیم‌ها به خوبی با هم همکاری می‌کنند و وظایف خود را با سطوح بالای شفافیت انجام می‌دهند، هیچ‌چیزی در یک تیم چابک پنهان نیست. به همین ترتیب، مؤثرترین تیم‌های چابک، به همکاران خود کمک می‌کنند و دائماً در پی انطباق و تکمیل یکدیگر هستند تا بتوانند فعالیت‌های کاری را پوشش دهند، مهارت‌های تک‌تک اعضای گروه را در کار اعمال می‌کنند و سعی می‌کنند تا قابلیت‌های فردی و تیمی را توسعه دهند. منابع انسانی می‌تواند از این تلاش‌ها حمایت کند، زیرا اطمینان از اینکه سیستم‌های مدیریت عملکرد بر عملکرد تیم بیش از عملکرد فردی و بین تیم‌های مختلف اثر می‌گذارد بسیار مهم است.

منابع انسانی تعامل و گفتگو را تشویق می‌کند:

گروه‌های منابع انسانی می‌توانند با ایجاد بستری برای روایتگری افراد و تعامل بین فردی، ارزش ایجاد کنند. پاسخگویی و تشخیص دو طرف یک سکه است. تشخیص نمی‌تواند بدون پاسخگویی رخ دهد. روایتگری افراد از موفقیت‌ها، شکست‌ها و بیان تجربیاتشان درباره کار تیمی، هدف‌گذاری و انگیزه‌بخشی می‌تواند الهام‌بخش بسیاری از تیم‌های چابک باشد و به این طریق دیگر لازم نیست چرخ را از اول اختراع کنند.

منابع انسانی

منابع انسانی به مدیریت جریان استعداد کمک می‌کند:

منابع انسانی می‌تواند یک مسیر خوب برای مدیریت و توسعه استعداد در سازمان ایجاد کند که به روشن شدن انتظارات هنگام ملحق شدن افراد به تیم‌های چابک کمک کند. این موضوع نشان می‌دهد که گروه‌های چابک شامل بازخورد، شفافیت و بهبود مستمر هستند. منابع انسانی همچنین می‌تواند اطمینان حاصل کند که سیاست‌های موجود از استراتژی‌های مدیریت استعداد حمایت می‌کند. هنگامی‌که نقش‌ها در یک تیم چابک مشخص می‌شود، توصیفات و فرآیندهای شغلی برای تغییر تکالیف باید به‌طورکلی و به اندازه کافی روشن باشد تا اطمینان حاصل شود که افراد می‌توانند در این نقش شغلی بهترین عملکرد ممکن را از خود نشان دهند. مهم‌تر از همه اینکه با حصول اطمینان از خط‌مشی‌ها، راهکارهای جدیدی را برای کمک به توسعه و مدیریت استعداد در خدمت سازمان قرار می‌دهد.

منابع انسانی چراغ راهی برای شکل بخشیدن به مسیر پیش رو فراهم می‌کند:

تیم‌های منابع انسانی می‌توانند با اتخاذ اصول چابک برای خود مدل‌سازی کنند. پیدا کردن راه‌هایی برای تمرکز بر کار، شفاف‌سازی در فرآیندهای داخلی، گرفتن بازخورد مشتریان به صورت منظم و تعهد برای بهبود مستمر نمونه‌هایی از این معیارها هستند.

منابع انسانی آموزش مداوم را تضمین می‌کند:

یادگیری رویکرد چابک آسان اما اندازه‌گیری و سنجش آن کاری دشوار است و بهبود مستمر کلید حل این مشکل است. یادگیری مدنظر این رویکرد ارگانیک است، زیرا تیم‌ها با هم کار می‌کنند و با هم یاد می‌گیرند. چنین موضوعی نیاز به این دارد تا تیم به طور سیستماتیک از طریق برنامه‌ها و فرایندها پشتیبانی شود. منابع انسانی می‌تواند رویکردهای قوی‌ای را برای درک فرایند، آموزش مداوم و بهبود مفهوم مربیگری ارائه دهد.

به‌طورکلی، منابع انسانی می‌تواند از طریق تقویت فرهنگ شفافیت، یادگیری، تسهیم تجربیات و توسعه افراد، از رویکرد چابک به‌شدت حمایت کند. به‌عبارت‌دیگر، فرهنگی که از افراد پشتیبانی می‌کند، انها را به چالش می‌کشد و پاسخگویی را در انها نهادینه می‌سازد به موفقیت تلاش‌های چابک کمک می‌کند.

منبع: Forbes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *