دسته بندی نشده

بازاریابی محتوا – Content Marketing

همه کسانی که با کسب و کار شما ارتباط دارند به دنبال گرفتن یک حس خوب از برند شما هستند تا در نهایت زندگی بهتری داشته باشند.

جادوی ایجاد چنین حسی در بازاریابی محتوا است.


بازاریابی محتوا  (Content Marketing) چیست؟

تعریف بازاریابی محتوا از دیدگاه جو پولیتزی
بازاریابی محتوا فرایندی در کسب و کار است که به تولید محتوای جذاب و توزیع آن برای جلب توجه، جذب و درگیرکردن یک گروه مشخص هدف از مخاطبان،با هدف برانگیختن اقدام‌های سودآور در مشتریان می‌پردازد.
پس از اینکه پاسخ پرسش « بازاریابی محتوایی چیست ؟» را دریافتید، باید بپرسید چرا باید از این نوع بازاریابی بهره گرفت ؟
بازاریابی محتوا به کسب‌وکارها کمک می‌کند برای افزایش ترافیک وب‌سایت و تولید lead (سرنخ فروش) از منابع قابل‌اعتماد و مقرون ‌به صرفه استفاده کنند و آن منابع را مدیریت کنند. تنها راه افزایش ترافیک وب‌سایت، پست‌های وبلاگ نیست.
و در نهایت بازاریابی محتوایی خدمات دهی به مشتریان را بهبود می‌بخشد. یک استراتژی بازاریابی محتوایی خوب، منابعی رو برای مشتریان نیز ایجاد می‌کند.

منابعی مثل: مطالب آموزشی / پرسش‌های متداول / به‌روز رسانی‌های انجمن هایهدف بازاریابی محتوایی
بخشی از استراتژی بازاریابی و توسعه کسب‌وکار شما است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و یکپارچه تمرکز دارد و هدف کلی آن، جذب مخاطبین جدید و حفظ مخاطبان قبلی است.
هنگامی که محتوایی آموزنده و مفید را از طریق وبلاگ کسب‌و‌کار خود به اشتراک می‌گذاریم، خواه‌ناخواه در چشم مشتریان در قالب یک کارشناس جلوه خواهیم کرد و این امر نه تنها بازدیدکنندگان را به وبلاگ شما باز خواهد گرداند، بلکه می‌تواند این خوانندگان مشتاق را به خریدارانی بالقوه نیز تبدیل کند.
وقتی محتوا را به رایگان به اشتراک می‌گذارید، به کسب‌و‌کار خود اجازه می‌دهید تا در ذهن خوانندگانِ وبلاگ اعتمادسازی کند.
هرچه باشد شما نکات و اطلاعات کسب‌و‌کاری را که در آن فعالیت می‌کنید، به رایگان در اختیار مخاطبان می‌گذارید. پس چرا به شما اعتماد نکنند؟
برای داشتن یک بازاریابی محتوای موفق، به برنامه‌ریزی دقیق نیاز خواهید داشت. هنگام ایجاد محتوا، باید نکات کلیدی زیر را در نظر داشته باشید:
 • محتوا را برای چه کسی ایجاد می‌کنید؟
 • محتوا چه سودی برای مخاطب دارد و کدام مشکل او را قرار است حل کند؟
 • محتوای مورد نظر چگونه منحصربه‌فرد خواهد شد؟
 • محتوا در چه فرمتی تولید می‌شود؟
 • محتوا در کجا توزیع می‌شود؟
 • چگونه ایجاد و انتشار محتواها را برنامه‌ریزی و مدیریت می‌کنید؟
و  در ادامه برای تولید محتوای باکیفیت اصول زیر را در نظر داشته باشید.
۱. مزیت ایجاد کنید.
۲. سرعت عمل داشته باشید.
۳. برای محتوای خود منبع ذکر کنید.
۴. کنجکاوی مخاطب را ارضا کنید.
۵. احساسات را برانگیزید.

 حال که در مورد موضوعات اصلی بازاریابی محتوایی با شما صحبت کردیم، می‌خواهیم در خصوص تفاوت بازاریابی محتوا و سایر روش‌های بازاریابی مطالبی را ذکر کنیم.

همان گونه که اشاره شد بازاریابی محتوا مفهومی است که به جای سخن گفتن مستقیم از محصول و تبلیغ آشکار, از مزایای آن سخن می‌گوید و به طور غیر مستقیم با افزایش دانش مخاطب، او را به خرید آن سوق می‌دهد. بنابراین این نوع از بازاریابی که مبتنی بر محتوا است، تفاوت‌های بسیار با سایر روش‌های تبلیغاتی و بازاریابی دارد؛ هر چند که ممکن است در بعضی از اصول با هم مشترک باشند و با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.
میتوان گفت؛
 • اگر برای انتشار محتوا پول پرداختید: تبلیغ انجام داده اید.
 • اگر برای انتشار محتوای ارزشمند، کاربردی و متناسب با فرمت محتوای یک وب‌سایت مرتبط با کسب‌وکار خود، پول پرداخته‌اید: تبلیغات بومی یا همسان انجام داده اید.
 • اگر محتوایی ارزشمند، مناسب و با هدف جذب مخاطبان خاص تولید کردید و بر روی پلتفرم‌های خود و یا رایگان منتشر کردید: بازاریابی محتوا انجام داده‌اید.
بازاریابی محتوایی غالباً برای دو حوزه زیر انجام می‌شود:
 • بهینه‌سازی موتورهای جستجو (سئو)
سئو یعنی هر کاری که شما انجام دهید که وب سایت شما در جستجو کلمات کلیدی مرتبط، رتبه بالاتری به دست آورد. نتیجه آن هم این است که ترافیکی مناسب و هدفمند به سمت وب سایت و برند شما می آید.
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
شبکه‌های اجتماعی نقش یک ابزار انتشار را دارند و پشتیبان محتوای وب‌سایت هستند. بنابراین در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ساختار و چهارچوب محتوا بر پایه الزامات محتوایی آن شبکه‌های اجتماعی تنظیم می‌گردد.
با وجود همه توضیحاتی که برای بازاریابی محتوا بیان شد، باید دانست که آنچه مهم است شناسایی مخاطبین و نیاز آن‌ها و گزینش روش درست بازاریابی مبتنی بر عوامل متعدد است.

منابع: یکتانت- تپسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *